کلیبر، شهری کوچک در دل سرزمین بابک ، قلعه بابک و جاذبه های اطرافش

در شمال شرق شهر اردبیل و در حدود۲۲۲ کیلومتری آن شهری کوچک اما بسیار باصفا هست به نام کلیبر که حال و هوایی خاص دارد. اگر بخواهیم تاریخچه ای کوتاه از بابک بگوییم می توانیم  نبردی را یاد کنیم که حدود 22سال طول کشید . نبردی که بابک خرمدین به کمک یارانش در دژی مستحکم در برابر اعراب عباسی حماسه ای آفریدند که در تاریخ جاودان ماند .

کلیبر کجاست؟

در شمال شرق شهر اردبیل و در حدود۲۲۲ کیلومتری آن شهری کوچک اما بسیار باصفا هست به نام کلیبر که حال و هوایی خاص دارد.شاید باورکردنش کمی سخت باشد ولی باید بدانید که کلیبر بهشتی ست  براستی گمشده برای طبیعت گردان  چراکه در گوشه و کنار آن پر است از جاذبه های طبیعی و مصنوعی که دیدنش اصلا خالی از لطف نیست. یکی از برجسته ترین و مهم ترین جاذبه های آن قلعه بابک می باشد.

 

از دیگر جاذبه های کلیبر

ٱبگرم موتاللیق :

این چشمه از مشهورترین آب معدنی های منطقه ارسباران است که در روستای آبیش احمد از توابع شهرستان کلیبر می باشد. آب این چشمه از گروه آب های بیکربنات سدیم است و به دلیل خاصیت درمانی ، در بین مردم از شهرت خاصی برخورداراست . آب این چشمه با لوله کشی به حمام انتقال می یابد و مورد استفاده استحمام قرار می گیرد.

مسجد و حمام کلیبر :

حمام قدیمی کلیبر در زمان شاه عباس و به دستور وی همزمان با مسجد جامع کلیبر ساخته شده است . تا زمان حدود ۱۳۴۰ مورد استفاده عموم مردم قرار می گرفت .بعدا بدلیل عدم شناخت از تاریخ این آثار باستانی توسط مسئولان شهر با نخاله های شهری پر شده بود که حدود ۱۰ سال پیش با نظارت سازمان گردشگری این آثار باستانی مرمت شده است. مسجد امامزاده کلیبر در مرکز شهر قرار دارد . طول بنا ۵۰ متر عرض آن ۳۰ متر می باشد مسجد دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع ۴۵ متر و قطر ۱۷ متر داشته که تا سال ۱۳۳۰ شمسی پابرجا بوده . این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور ۱۳۲۰ آسیب دیده و در سال ۱۳۳۰ فرو ریخته است .در وسط این مسجد درخت داغداغان تنومندی رشد کرده و سر از وسط مسجد بیرون برآورده بود که در سال ۱۳۴۰ شمسی توسط امناء مسجد معدوم شده است .

دره پیغام:

شاید به قولی  کلیبر را  بتوان سرزمین دره ها نامید چرا که بواسطه رودخانه پیغام اطراف این شهر پر شده از دره های سرسبز و زیبا که یکی از آنها همین دره پیغام می باشد که اگر در فصل تابستان به آنجا سفر می کنید حتما لباس گرم با خود به همراه ببرید .

جنگل ارسباران :

منطقه حفاظت شده ارسباران  با مساحتی نزدیک به ۷۲ هزار هکتار در کناره جنوبی رودخانه ارس یکی از بکر ترین مناطق جنگلی ایران است  که در آن می توانید به راحتی انواع گونه های وحشی و اهلی حیوانات را ببینید  و همچنین از مناظر زیبایش لذت بصری ببرید.

و البته جاذبه های طبیعی و گردشگری کلیبر انقدر زیاد است که تنها این بخش کوچکی از دیدنی های این شهر کوچک اما زیباست  که البته برای آشنا شدنتان با این جاذبه ها ی گردشگری کلیبر باید زمان کافی برای گشت و گذار در آن منطقه را داشته باشید و شاید نکته مهمی که گفتنش خیالتان را راحت کند وجود محل اقامت مناسب در این شهر می باشد که در بسیاری از موارد حتی می توانید محل اقامت خود را انلاین رزرو کنید .

 قلعه پیغام :

قلعه پيغام (پيكان) در كنار راه شوسه اهر به كليبر می باشد  و در حدود ۲۰ کیلومتری قلعه بابک می باشد.اين قلعه بر روي تپه ای تاریخی  بنا شده است . كوه پيغام داراي پرتگاههايي خطرناك است كه در اثر فرسايش و ساييدگي طبيعي به شكل ايوان هاي بزرگ و كوچك با ديوارهاي صخره اي در آمده و با استفاده از اين موقعيت طبيعي ، بر روي سكوهاي آن ، در صد رديف ، استحكامات مختلفي ساخته شده است.  در تاریخ اینطور آمده که چون این قلعه نیز جز استحکامات بابک بوده و آن زمان برای خبر رسانی از آتش استفاده می کردند نام قلعه را پیغام گذاشتند که البته وقتی روی بلند ترین نقطه قلعه بایستید متوجه موقعیت خاص و مهم این بنای عجیب می شوید.

 قلعه قهقهه :

در دهستان يافت از بخش هوراند شهرستان اهر ، نزديك روستاي گنجويه و قره آغاجلو ، بر فراز كوهي مرتفع و صخره اي ، قلعه و زندان قهقهه (‌ كهن دژ ) ساخته شده است . از روستاي گنجويه و قره آغاجلو تا دامنه قلعه قهقهه حدود ۳ كيلومتر راه كوهستاني است . در سمت شمالي اين قلعه هفت برج و بارو بنا شده كه با ديوارهاي بلند و محكم محصور است . راه ورود به قلعه طوري ساخته شده كه بيش از يك نفر نمي تواند از آن بگذرد . سه طرف قلعه (‌جنوب ، شرق و غرب ) با ديوارهاي بسيار بلند و صخره اي مشرف بر پرتگاههاي طبيعي و خطرناك است . اين قلعه در‌ دوره صفويه محل نگهداري مجرمين سياسي بوده است.

منطقه تاریخی قوبول دره سی:

شاید به جرات بتوان گفت یکی از عجیب ترین جاذبه های کلبر دره سی باشد و در وصف آن واقعا چیزی نمی توان گفت. به قولی این منطقه محل اصلی زندگی بابک بوده و در ارتفاعات آن غار هایی هست که هرکدامشان گنجایش ۲۰۰۰ نفر آدم را دارد و در زمان جنگ از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کردند.

 تپه باستانی اژدها داش:

در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان كليبر تپه بسيار كوچكي به شعاع تقريبي ۱۵ و ارتفاع ۵/۱ متر وجود دارد كه در اصطلاح محلي به اژدها داش ( سنگ اژدها ) معروف است . از اين تپه آثاري مختلف از قبيل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولية‌ هزاره اول قبل از ميلاد به دست آمده است.

 پل های خداآفرین:

روي رودخانه ارس ، دو پل تاريخي به فاصله بسیار کم  بنا شده است كه به نام خدا آفرين مشهورند.  که شاید مهم ترین دلیلی که باید به دیدن این پل های تاریخی بروید هندسه ی جالب آنهاست .

 دره مکیدی:

دره‌ای جنگلی و سرسبز است که در میان جنگل‌های ارسباران  همچون نگینی چشمانتان را برای مدت طولانی به خود خیره می کند که در کنار آن پارک جنگلی حصارشده‌ای که در این دره ایجاد شده‌است که مکان  بسیار مناسبی برای اطراق می باشد .

 منطقه حفاظت شده اینانلو:

اين منطقه در ۵۵ كيلومتري شهر كليبر و در ۱۵ كيلومتري روستاي عاشقلو (ساحل ارس)قرار دارد.آينالو منطقه كوهستاني و جنگلي سر سبزي است كه طبيعت زيبايي دارد دور تا دور ده ها هكتار از جنگلهاي واقع در اين منطقه توسط سازمان حفاظت از محيط زيست تور سيمي كشيده شده كه به محلي براي نگهداري چندين گوزن جهت ديد عموم و تكثير و رها سازي در كل منطقه تبديل شده است .

ساختمان تومانياس هم در اين مكان واقع شده است .سه چهار عدد كانتينر توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به اینجا آورده شده كه به صورت رايگان جهت استفاده در اختيار مسافران قرار ميگيرد.جاده آينالو از طرف عاشقلو تماماً آسفالت هست فقط مسیر فرعي به خود آينالو كه حدود يك و نيم كيلومتر است خاكي است ولي از طرف كليبر تا روستاي اسكلو آسفالت و بقيه مسير خاكي است.لازم به توضيح است كه روستاي تاريخي وايقان هم در همسايگي اين منطقه قرار دارد.

 عمارت طومانیانس:

عمارت طومانیانس در روستای وینق در شهرستان کلیبر واقع شده است. این بنای زیبا با چشم‌انداز زیبای اطراف خود یکی از بناهای زیبای منطقه ارسباران است که متعلق به دوره قاجار بوده و در دو طبقه احداث شده و شامل یک ایوان سراسری و چهار برج می‌باشد و به سبک قلعه‌های قرن نوزدهم اروپا بنا شده است. مقرنس‌های سنگی این بنا از نوع ظریف‌ترین و زیباترین تزئینات زمان خود بوده است. سنگ نوشته‌ای در دیوار عمارت در کنار درِ ورودی، تاریخ ۱۹۰۷ میلادی را نشان می‌دهد.

آب و هوای کلیبر :

کلیبر شهری ست کوهستانی با آب و هوایی سرد و نسبتا خشک که بخاطر همین آب و هوا یکی از بهترین گزینه های سفر های تابستان در ایران می باشد . وجود مناطق جنگلی فراوان و همچنین جاده های مشجر و کشیده و چشم انداز های وسیع این منطقه را در فصل گرما اماده میزبانی از مسافرانی می کند که از گرما فراری اند و بدنبال منطقه ای خوش آب و هوا برای سفر می گردند.

از تهران چقدر راه است تا کلیبر:

از تهران تا کلیبر در حدود ۷۶۳ کیلومتر راه است و شا در مسیرتان از شهرهای قزوین – زنجان  و اهر عبور می کنید که چیزی در حدود نه ساعت در مسیر هستید که البته این نزدیک ترین مسیر دسترسی شما به کلیبر می باشد. بهتر است قبل از سفر فکر کرد به محل اقامت .اجاره اقامتگاه در اردبیل و اطرافش بهترین گزینه است

سوغات کلیبر چیست:

مهمترین محصول کلیبر زغال اخته و انار است که به همین خاطر هر سال چشنواره زغال اخته در کلیبر برگزار می شود و البته هنر ورنی بافی زنان کلیبر هم از تاریخی ترین صتایع دستی این منطقه می باشد.یکی دیگر ازجاذبه های این منطقه موسیقی فولک کلیبر می باشد که به نام آواز عاشیق ها معروف است که چگیده ی آن نوایی ست از طبیعت بی جان آن منطقه که روح ان را به پرواز در می آورد و اشک را بر چشمان جاری می کند.

در انتها باید گفت ایران پر است از جاذبه های نایاب گردشگری که دیدن و نگهداری از آنها وظیفه ی تک تک ماست چرا که ما میراث دار یکی از پر تاریخ ترین و منحصربفرد ترین نقاط زمین هستیم و باید تا آنجا که می توانیم با کشورمان آشنا شویم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *