طبیعت بکر سوادکوه

در میانه جاده معروف فیروزکوه، قبل از آنکه به قائمشهر برسید منطقه ای با نام سواد کوه قرار دارد که شاید بارها از آن گذر کرده اید تا به خطه سرسبز شمال برسید و از طبیعت شهرهای شمالی لذت ببرید. اما سواد کوه غنی ترین  جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر و منحصر به فردی دارد. در این مقاله می خواهم همه جاهای دیدنی این شهرستان را به شما معرفی کنم.

جاهای دینی سوادکوه

شاید تاکنون بارها به شهرهای شمال ایران سفر کرده اید و تعطیلات خود را در این شهر های توریستی گذرانده اید. اگر این طور است حتما تجربه کرده اید که به نیت بدست آوردن آرامش به یک شهر ساحلی رفته اید ولی با تعداد زیادی از مسافر مواجه شده اید و آنقدرها که انتظار داشته اید به آرامش دست نیافته اید. ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم تا در این روزهای بهاری و تعطیلات تابستان بهترین حس لذت را از سفر خود داشته باشید و پس از بازگشت خاطره خوب این سفر را از یاد نبرید. اگر میخواهید دلایل این پیشنهاد ویژه را بدانید لیست زیر را بخوانید:

نقاشی طبیعت در سوادکوه
  • منطقه ای خوش آب وهوا نزدیکتر از شمال به تهران
  • آب وهوای معتدل کوهستانی و خنک
  • منطقه ای غیر شرجی برای تابستان
  • چشم انداز محسور کننده و تماشای جنگل بین ابرها
  • مجموعه کاملی از جلوه های طبیعت: جنگل و کوه و آبشار در کنار هم
  • بازدید از جاذبه های تاریخی دوران پهلوی
  • تفریحات مهیج مثل جنگل گردی، دره نوردی، عبور از رودخانه، تجربه بارش آبشار، سافاری
  • منظره خیره کننده بر فراز کوه و تجربه زندگی در کلبه های چوبی

با توجه به اینکه سواد کوه بین کوه های البرز و در جاده فیروز کوه واقع شده، هوای شرجی شمال را ندارد و بعلاوه به دلیل اینکه محل اقامتتان بر روی کوه ها قرار می گیرد بنابراین ابرها به شما نزدیک تر هستند همچنین جنگل های بکر، انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوران را می توانید ببینید. اگر هنوز هم اطمینان ندارید که سواد کوه مقصد مناسبی برای اقامت چند روزه است ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید این منطقه چند روستای زیبا و دیدنی دارد و چه سفر تفریحی و لذت بخشی را می توانید برای خودتان بسازید.

 

جاذبه های گردشگری شیرگاه

شیرگاه به عنوان مرکز سواد کوه اولین جایی است که می خواهم معرفی کنم. وقتی از مسیر فیروزکوه به سمت مازندران حرکت می کنید در فاصله ۲۵ کیلومتری از قائمشهر به شیرگاه می رسید که در طول ایام تعطیل عموما با ترافیک زیادی در این قسمت مواجه می شوید که راهی شمال هستند. اما این شهر کوهستانی بهترین موقعیت گردشگری را در فصل بهار و تابستان به خاطر آب وهوای مناسب و خنکش دارد. داشتن چندین پل که بر رودخانه های متعدد آن ساخته شده ، جلکه و دشت زیبایش ، آبشار، زمین های کشاورزی و باغ های میوه زیبایی این شهر را منحصربه فرد و مثال زندنی کرده است. همه این سرسبزی احتمالا به خاطر  وجود رودهای تلار و رود کسیلیان است که به اینجا سرسبزی و منظره چشم نوازی داده است. استفاده از این هوای دلپذیر و طبیعت دل انگیز با اقامت در ویلاهای  این شهر زیبا امکان پذیر است.

سد لفور

در سوادکوه جاذبه های گردشگری دیگری هم وجود دارد که یک سفر فوق العاده را برای شما بسازد. یکی از این امکانات گردشگری که فراهم شده است وجود سد لفور (سد البرز) در این منطقه است که نزدیکی این سد و جنگل های این منطقه جلوه خاصی دارد. منطقه لفور بخاطر دره ها، ارتفاعات سرسبز از مناطق پرطرفدار در سالهای اخیر شده است. جالب است بدانید دهستان لفور جز مناطق تاریخی است و طی کاوش هایی آثار تاریخی مثل سفال و قالب های سنگی در آن پیدا شده که به قرن ها قبل برمی گردد. جنگل لفور یک از زیباترین جنگل های ایران است و امکانات رفاهی خوبی برای پذیرایی گردشگران دارد و روستاهای آن مناسب اقامت چند روزه  و یک سفر رویایی هستند.

ارتفاعات شگفت انگیز آلاشت در نزدیکی سوادکوه

آلاشت کجاست؟

شهر پلکانی آلاشت زادگاه رضا شاه پهلوی هم در سواد کوه قرار دارد که هم اکنون محل تولد وی به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. آلاشت به زبانی مازندرانی به معنی آشیانه عقاب است چون می گویند عقاب های زیادی در این منطقه زندگی می کنند. شیرگاه به دلیل موقعیت خاصی که در گذشته داشته مورد توجه بوده بنابراین دارای امکانات شهری خوبی مانند پمپ بنزین و فروشگاه است.  کوچه های این شهر سنگ فرش شده اند  و قدم زدن در این کوچه ها لذت خاصیی دارد. از جاذبه های این شهر می توان به موزه مردم شناسی، امام زاده حسن، مسجدامام حسین با معماری منحصر به فرد، چشمه ها و  کلبه های چوبی اشاره کرد. همچنین سبک زندگی مردم این روستا و سخت کوشی انها و زندگی در میان کوه دیدنی و جالب است.

پارک جنگلی جوارم

اقامت در مجموعه گردشگری جوارم

منطقه گردشگری جوارم هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری سواد کوه است که در نزدیکی شیرگاه قرار دارد. پارک جنگلی جوارم با سفره خانه ها و فروشگاه و امکانات تفریحی مناسب محل خوبی برای پیک نیک خانوادگی برای گردشگران است که می توان یک روز را با خانواده در آنجا سپری نمود. برای رفتن به جوارم می توانید بعد از رسیدن به سوادکوه بین شیرگاه و زیرآب اسم پارک جوارم را ببیند و به سمت این جنگل وارد فرعی شوید.

 

آبگرم طبیعی و درمانی ازرو در سوادکوه

آب گرم ازرو

آب گرم که عموما از چشمه های معدنی زیرزمینی می جوشند به دلیل دارا بودن املاح معدنی خواص درمانی دارند. ایران آبگرم درمانی زیادی دارد که یکی از این آبگرم ها در منطقه سواد کوه و در روستای اری قرار دارد. برای رسیدن به آبگرم ازرو از جاده شهید صالحی به سمت گلوگاه شروع می شود و با عبور از پل سجادرود و دهستان فیروزجاه به سمت روستای اری می روید که این آبگرم جوشان در آنجا قرار دارد. این آبگرم در روستای اری در بخش بند پی در جنوب شرقی شهرستان بابل قرار گرفته است. یک آبگرم در میان جنگ و کوه که با هم یک مجموعه طبیعی برای دریافت حس آرامش و سلامتی برای شما فراهم کرده است. این آبگرم فیروزه ای بخاطر ترکیبات گوگردی برای بیماری های جسمی مثل روماتیسم مفید است. تقریبا دمای این آبگرم ۳۷ درجه سانتیگراد است و با عمق تقریبا یک و نیم متر.

هفت آبشار سوادکوه

 

هفت آبشار سوادکوه

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری سوادکوه آبشارهای متعدد این منطقه است. در روستای تیرکن اطراف بابل هفت آبشار در دل جنگل وجود دارد که به آن آبشار تیرکن هم گفته شده اند. طبیعت این منطقه با وجود جنگل ، دشت، رودخانه و آبشار زمینه خوبی برای یک سفر فوق العاده در طبیعت بخصوص در فصل بهار و تابستان فراهم می کند. پاییز هم که برگ های نارنجی و  زرد درختان جلوه خاص دیگری دارد. درختان این منطقه جنگلی بطور طبیعی رشد کرده اند و کاملا بکر و دست نخورده اند و به خاطر شرایط آب و هوایی مناسب انواع گونه های گیاهی دیده می شود. پیشنهاد ما به شما این است این بار به جای سفر به جاهای تکراری به سواد کوه سفر کنید و برای اینکه به این منطقه زیبا و دیدنی نزدیک باشید در یکی از خانه های محلی بمانید و زندگی در خانه های این روستاها را حس کنید.

برای رسیدن به این  آبشارها، بعد از رسیدن به روستای تیر کن تقریبا باید ۲ ساعت پیاده روی کنید. از اولین آبشار تا آخرین و بزرگترین آبشار هم حدود ۳ کیلومتر در جنگل درازکلا راه است.

وجود این هفت آبشار بزرگ و کوچک در مسیر جنگل، زیبایی خاصی به این منطقه داده است. عبور از مسیر جنگلی خاطره یک سفر فوق العاده را برای شما در ایران رقم می زند که از هزار سفر خارجی هیجان انگیز تر می تواند باشد. اگر از پیاده روی هم خسته شدید قبل از رسیدن به آخرین آبشار که بلند ترین آبشار هم هست می توانید از خنکی آب رودخانه جاری در دل جنگل هم حسابی لذت ببرید.

روستای اوریم:

روستای اوریم یک روستای قشنگی اطراف سوادکوه با هوای مه الود و خنک است. حتی در ایام تابستان هم این روستا هوای خنک و دلچسب دارد که یکی از مقاصد سفر ییلاقی در تابستان می تواند باشد. این روستا در جنگل های سواد کوه علاوه بر اب و هوای خنک و معتدل جاذبه های گردشگری دیگری مثل پل راه آهن دارد که به عنوان میراث فرهنگی ایران ثبت شده که در دوره پهلوی ساخته شده است. برای رفتن به این روستا بین ورسک و دو آب به سمت فرعی می رویم و به روستای اوریم می رسیم. چشم انداز بی نظیر خانه های ییلاقی این روستا با وجود دره، دشت های سرسبز و کوهستان زیبا هم در طول مسیر و هم روستای اوریم هر بیننده ای را  محسور و شگفت زده می کند.

پل تاریخی ورسک

پل ورسک جاذبه گردشگری سوادکوه

اگر تاکنون با قطار از مسیر تهران شمال گذر کرده اید شاهد مناظر زیادی در بین کوه و جنگل بوده اید. راه آهن تهران و شمال از مسیر پر فراز و نشیب بین کوه ها و دره ها گذر می کند که در این مسیر در منطقه سوادکوه بر روی دره ای عمیق بین دو کوه می گذرد. این مسیر یکی از زیباترین مسیرهای ساخته دست انسان است. راه آهن در جایی در منطقه ورسک به دره ای می رسد که با طراحان و مهندسان و کارگران باهوش و حرفه ای یکی از بهترین پل های راه آهن را ساخته اند. ساخت پل راه آهن ورسک توسط مهندسین آلمانی و اتریشی در دوره پهلوی صورت گرفت و از نظر معماری و موقعیت قرار گیری آن از شاهکارهای معماری است. خیلی از گردشگران برایشان جالب است که پایین این پل فوق العاده بایستند و از این شاهکار معماری عکس بگیرند.

قلعه کنگلو سوادکوه

قلعه کنگلو آباد ترین قلعه سوادکوه

هنوز مکان های دیدنی سواد کوه تمام نشده است. یکی دیگر از جاهای دیدنی این منطقه بنای تاریخی کنگلو می باشد. کنگلو قلعه ای در ۲۰ کیلومتری دوآب و شرق پل سفید است. علت نام این قلعه به خاطر روستای کنگلو است. قلعه یا دژ کنگلو که بر روی کوه ساخته شده زمانی به عنوان سپر محافظ مردم این منطقه برای جلوگیری از حملات دشمنان بوده است. اگر برایتان آثار تاریخی جالب است دیدن این قلعه سه طبقه جالب باید باشد. البته قسمتهای زیادی از طبقه سوم اکنون خراب شده است ولی قسمت هایی از دیوارهای طبقه دوم و اول باقی مانده است. این قلعه دارای برج های دیده بانی برای نگهبانان بوده است. برای رسیدن به این قلعه باید از رودخانه آریم بگذرید.

 

هفت چشمه سوادکوه

با وجود آنکه سعی کردیم قسمت هایی از سواد کوه در جاده فیروزکوه را معرفی کنیم ولی فیروزکوه دیدنی های بیشتری دارد که در این مقاله به آنها نپرداختیم. به هر حال سعی داشتیم مسیر پرطراوت فیروزکوه و دیدن جنگل های مه آلود، گذر از پل های چوبی بر فراز رودهای روستا، سکوت و آرامش کوه های سواد کوه، اقامت در کلبه های چوبی و نوشیدن چای در تراس این خانه ها را در این مقاله به تصویر بکشیم تا از این طریق شما را با یک سفر لذت بخش و به یاد ماندنی همراهی کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *